Kokonki - motki ombre
do kasy suma: 0,00 zł

Mariolka Poleca - Jak wybrać swój pierwszy KOKONEK? Jakie szydełko? Jaki wzór?

Osobie początkującej nie jest łatwo odnaleźć się w świecie szydełkowych chust. Tyle pięknych prac, różnych opinii, preferencji, przyzwyczajeń… Jak się za to zabrać? Co wybrać na początek? Nie martw się! Nazywam się Karolka, a dla znajomych Mariolka, a chusty produkuję w ekspresowym tempie. Z moją pomocą pierwsze decyzje będą znacznie łatwiejsze!

Jak wybrać swój pierwszy KOKONEK?

Zależy, co kto lubi ;) Na początku najlepiej skupić się na podstawowych dostępnych przędzach. Bawełna/akryl, czyli KOKONEK Classic jest najbardziej uniwersalny. Występuje w wersji 3- lub 4-nitkowej. Przy 4 nitkach przejścia są łagodniejsze. Chusta z 4-nitkowego KOKONKA jest też troszkę grubsza i cięższa. W samym środku znajduje się zawieszka (wybrana losowo), która ułatwia wyciągnięcie nitki ze środka.

KOKONEK Merino nie tylko grzeje, ale również chłodzi. O wełnie merynosów mówi się, że nie gryzie. Najcieplejsza i najbardziej naturalna jest przędza merino/akryl, najbardziej uniwersalna jest bawełna/akryl, a 100% akryl, czyli KOKONEK Soft, jest najtańszą opcją. Jest bardzo miły w dotyku i daje uczucie ciepła chociaż nie oddycha tak, jak pozostałe. Jest jeszcze 100% merino (KOKONEK Pure) i 100% bawełna (KOKONEK Cotton), czyli sama natura.

Jaką długość wybrać?

Moim zdaniem 1200 m to minimum na chustę. Im bardziej zwarty wzór, tym więcej KOKONKA potrzeba. Wiele też zależy od sposobu zaciskania oczek, bo jak ktoś robi ciasno, to też będzie potrzebował więcej włóczki niż ktoś, kto robi luźno. W plikach w grupie na Facebooku Kokonki - chusty i inne prace z motków ombre (do której zapraszamy!) znajduje się plik „Chusty metraż”, w którym podane są niektóre wzory i wymiary, jakie wychodzą z danej długości KOKONKA. Warto tam zajrzeć, jeśli zależy Ci na konkretnym rozmiarze chusty.

Jakie szydełko wybrać?

Przeważnie do trzynitkowego KOKONKA używa się szydełka w rozmiarze 2,5 – 3 mm, a do czteronitkowego – 3 – 4 mm. Ja zaczynałam od najzwyklejszego, najtańszego, jakie dorwałam w pasmanterii. Potem używałam szydełka z ergonomiczną rączką dostępnego TUTAJ, a teraz używam Tulip Etimo Rose dostępnego TUTAJ.

Jaki wzór wybrać na pierwszą chustę?

Na początek polecam trzy wzory: South Bay, Boho Pom Pom i Erigeneia. Są to wzory darmowe.

South Bay – schemat graficzny dostępny TUTAJ oraz film instruktażowy na Youtube TUTAJ

Boho Pom Pom – schemat graficzny dostępny TUTAJ

Erigeneia – schemat graficzny dostępny TUTAJ oraz film instruktażowy TUTAJ

Dla odważnych na pierwszą chustę, a dla mniej odważnych na drugą chustę polecam Lost in Time oraz Secret Paths.

Lost in Time – schemat graficzny dostępny TUTAJ oraz film instruktażowy TUTAJ

Secret Paths – schemat graficzny dostępny TUTAJ oraz film instruktażowy TUTAJ

Na koniec pozostawiam MECH – wzór, który budzi kontrowersje, bo dla jednych to "pikuś", a dla innych koszmar! Ja należę do tej pierwszej grupy :) Instrukcja wideo dostępna TUTAJ.

 

Moje osobiste doświadczenia z początków przygody z Kokonkami

Pierwszym wzorem, który wybrałam, był mech. Koleżanka chciała chustę. Znalazłam kilka zdjęć różnych chust na grupie, a ona zadecydowała, że chce akurat mech. Obejrzałam filmik na Youtube i poszło! Nie miałam problemów, gdzie mam się wbijać, żeby brzeg wychodził równo. Akurat ten mech nie powstał z KOKONKA. Przy wyborze włóczki koleżanka kierowała się kolorami, wybrała YarnArt Flowers 269 (dostępny TUTAJ). Flowers ma 1000 m, przerabiałam go szydełkiem 3,0 mm. Niestety wyszła z niego mała chusta. Mech jest raczej zwarty, włóczkożerny. Próbowałam go przedłużyć i posłużyłam się YarnArt Ideal w kolorze bordo, bo był zbliżony grubością.

Drugą chustą był wzór Milles (schemat graficzny dostępny TUTAJ, a wideo TUTAJ). Robiłam ją ze schematu, a jak czegoś nie rozumiałam, sprawdzałam tutorial na YouTube. Ta druga chusta powstała z Scheepjes Whirl (dostępne TUTAJ). To również motek o długości 1000 m, ale ten wzór jest bardziej ażurowy, więc wyszła z niego większa chusta.

No i potem przepadłam w KOKONKACH! Najpierw był motek z outletu niespodzianki, potem KOKONKI wybierałam sama. Raczej kierowałam się kolorystyką, niż rodzajem przędzy. Dopiero gdzieś po pół roku ogarnęłam fakt, że przędza ma znaczenie. Teraz więc najpierw myślę, dla kogo i w jakim celu taka chusta, a dopiero potem kolory. Dotychczas raczej wszystko robiłam szydełkiem 3,0 mm, a dopiero od niedawna przerzucam się czasami na 3,5 mm. KOKONKI dwunitkowe przerabiam szydełkiem 1,5 mm, KOKONKI 3-nitkowe szydełkiem 3,0 mm, a 4-nitkowe 3,5 mm. Inne Kokonkowe motki, np. Sixy, przerabiam szydełkiem 3,5 mm lub 4,0 mm, a Eighty – 4,0 mm.

Czy teraz łatwiej wybierzesz swój pierwszy Kokonek? Daj znać w komentarzu!

Więcej moich prac zobaczysz na Facebooku Karolka szydełkuje z siostrą oraz Instagramie karolka_szydelkuje.

Skomponuj swojego KOKONKA
kokonek classic własny wybór kolorów
kokonek merino własny wybór kolorów
kokonek soft własny wybór kolorów
kokonek soft własny wybór kolorów
Polecamy
kokonek classic własny wybór kolorów
kokonek merino własny wybór kolorów
kokonek soft własny wybór kolorów
kokonek soft własny wybór kolorów
kokonek classic własny wybór kolorów
kokonek merino własny wybór kolorów
kokonek soft własny wybór kolorów
kokonek soft własny wybór kolorów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium